Athény, kolébka evropské civilizace a demokracie, jsou hlavním městem Řecka. Athény (někdy špatně psané jako Atény) jsou metropolí, kde se prolíná několik tisíc let stará historie s pulzujícím, moderním dneškem. Je to místo s velkým množství světoznámých antických a byzantských památek, město s neopakovatelnou atmosférou.

Athény jsou plné antických památek nejen v muzeiích

Symbolem a dominantou Athén je Akropolis, tyčící se na pahorku Aeropagu, odkud můžete zhlédnout i mnoho dalších antických památek. Akropole byla centrem antického města. Najdete zde tři navzájem značně odlišné chrámy – Parthenón, Erechtheion, chrám Athény Niké a Propylaje, což je největší brána postavená ve starověkém Řecku. Součástí prohlídky Akropole může být i návštěva Muzea Akropole se vzácnými exponáty.

 

Na jižním svahu Akropole se nachází Dionýsovo divadlo, které je pokládáno za místo zrodu divadla a kousek vedle je mladší Divadlo Héroda Attika, kde se dodnes pořádají kulturní akce.

Při svých toulkách Athénami by jste neměli vynechat návštěvu antického tržiště Agory. V antických dobách to bylo společenské a politické centrum města. (V roce 399 př. Kr. zde byl obžalován a popraven filosof Sokrates.)

K nejkrásnějším místům Athén patří nejstarší athénská čtvrť Plaka s klikatými uličkami, malebnými zákoutími, kostely a obchůdky. Právě zde najdete velké množství stylových taveren a restaurací, ve kterých si můžete pochutnat na tradiční řecké kuchyni.

V Athénách je možné navštívit velké množství rozličných muzeí. Vaší pozornosti by nemělo ujít světoznámé Národní archeologické muzeum, na které je dobré si vyhradit půl dne.

Atmosféru Athén můžete nasát při návštěvě bleších trhů, které k nim neodmyslitelně patří, stejně jako trhy s ovocem, zeleninou, čerstvými rybami a masem.

Dlouhé athénské noci

V noci ožívají ve městě taverny, restaurace a noční podniky. V řadě taveren hraje živá hudba a tančí se řecké folklórní tance. Řekové milují společnost a rádi se svými přáteli setkávají, jedí dobré jídlo, popíjejí a baví se. Nikdy nepospíchají, vždyť noc je ještě dlouhá. Nezbývá než se k nim přidat a užít si krásnou, dlouhou, exotickými vůněmi prosycenou athénskou noc.

Jak se dopravovat po Athénách

Při prodlouženém víkendu v Athénách jistě oceníte, že starobylá místa můžete poznat a projít při jednodenní procházce městem. Athény nabízí samozřejmě i okružní jízdy městem a navíc můžete využít i tzv. „Hop in Sightseeing“. To jsou autobusy, které objíždí významná místa Athén, ale nemusíte projet celou trasu, ale nastoupíte a vystoupíte podle toho, které z památek chcete vidět a navštívit. K dopravě po městě můžete využít i metro, trolejbusy, autobusy a taxíky.