Manchester je významné město severozápadní Anglie. Ve své historii byl Manchester prvním průmyslovým městem na světě, a zároveň velkým průmyslovým střediskem, ale to je dnes již minulost. Manchester usilovně hledal, a úspěšně nalezl svou novou tvář. Dnes je městem kultury, umění, fascinujících muzeí, zajímavé moderní architektury a v neposlední řadě také město s nespoutaným a veselým nočním životem. Po celém fotbalovém světe je Manchester znám díky svému fotbalovému klubu Manchester United.

Různorodý Manchester

Centrum Manchesteru má zajímavou polohu poblíž sítě kanálů a mlýnů a dá se snadno projít pěšky. Město tvoří množství rozdílných čtvrtí, což mu dodává zajímavý a živý charakter. V centru toho všeho se nachází náměstí Piccadilly Gardens, ale zahradu zde nečekejte. Náměstí bylo přeměněno na zajímavý urbanistický prostor. Když se vydáte západním směrem, dorazíte do čtvrti Millennium, která byla nově vystavěna a pojmenována poté, co byla v roce 1996 zničena největším bombovým útokem na britském území. Další osobitou čtvrtí je bohémská Northem Quarter, nacházející se na sever od Piccadilly Gardens. Zajímavými místy v Manchesteru jsou i Canal St a Gay Villaga nebo Čínská čtvrť, která je největší čínskou čtvrtí ve Velké Británii a druhou největší v Evropě. Ty nejlepší restaurace ve městě najdete v Castlefieldu a Deansgate Locks. U Manchesterské univerzity najdete zase některé z nejlepších klubů a barů, jimiž je město proslaveno.

 

Manchester a jeho muzea a galerie

Manchester nabízí svým návštěvníkům skutečně bohatou a zajímavou nabídku nejrůznějších muzeí a galerií. Přední místo mezi galeriemi zaujímá Manchester Art Gallery, jež je rozdělena do tří rozdílných oddělení, která spojuje krásné nové atrium. Zajímavé chvíle můžete strávit v novém muzeu Urbis, které se věnuje městům, ukazuje jak fungují a jak na ně lidé reagují. Samotná budova, ve které muzeum sídlí, je zajímavou ukázkou moderní architektury. Nevšedním místem je park urbanistického dědictví Castlefield. Dříve zde bylo centrum průmyslového Manchesteru a jako pozůstatek zde zůstala industriální krajina. Město, ale toto místo přestavělo na zajímavý park. Najdete zde muzea a galerie, ale také hospody a restaurace. Nachází se zde i nejrozsáhlejší muzeum ve městě – Muzeum vědy a techniky.

Jednou z nejzajímavějších budov v Manchesteru je Lowry, nesoucí jméno po oblíbeném anglickém umělci L. S. Lowrym, jehož díla jsou zde vystavena. V komplexu sídlí i dvě divadla a několik galerií.

Dalšími typem, kam se vypravit, pro vás může být Manchesterské muzeum, Whitworth Art Gallery nebo People’s History Museum. Málo navštěvovaným, ale zajímavým místem je observatoř Godlee s původním funkčním vybavením, která kromě podívané do nebes nabízí ze svého balkonu i krásný výhled na město.

Krása manchesterské architektury

V Manchesteru je k vidění velké množství krásných a zajímavých budov od viktoriánského období až po současnost. Na náměstí Albert Square si můžete prohlédnout gotickou viktoriánskou radnici, navrženou Albertem Waterhausem, s bohatě zdobenými interiéry. Asi nejkrásnější budovou v Manchesteru je knihovna John Rylands Library, postavená ve slohu viktoriánské gotiky. Součástí knihovny je nádherná čítárna, kterou si při prohlídce nenechejte ujít.

Manchester pro milovníky fotbalu

Manchester je domovem jednoho z nejslavnějších fotbalových klubů – Manchesteru United. S historií klubu se můžete seznámit v muzeu Old Trefford, které má takové vybavení, díky němuž si můžete prohlédnou i své oblíbené góly. Nezapomenutelným zážitkem pro fanoušky fotbalu jistě bude prohlídka stadionu s návštěvou šaten a salonku hráčů, která pokračuje tunelem na hrací plochu.

Noční život v Manchesteru

Milovníci nočního života budou nadšeni a Manchester si je získá. Vždyť právě nočními kluby a bary je proslulý. Nabídka je tak bohatá a různorodá, že se určitě vyplatí zakoupit čtrnáctidenník City Life a vybrat to pravé pro vás.