Liverpool je osobité město s vlastní neopakovatelnou tváří, ležící v severozápadní Anglii ve východní části Merseyské zátoky. Drsný průmyslový přístav, jehož historie se odráží v jeho vzhledu. Kdysi byl Liverpool hlavní silou římského impéria, později byl významným průmyslovým městem, ale ve druhé polovině 20. století se dostal Liverpool do krize, ztratil velké množství pracovních míst, a stal se tak jednou z nejchudších části Velké Británie. Ale dnes se mince obrátila a Liverpool je na dobré cestě k oživení po letech útlumu. Sešlé ulice se oživují, zanedbané budovy se proměňují v obchody, restaurace a kavárny. Určitě se vyplatí Liverpool pořádně prozkoumat, neboť nabízí množství zajímavých míst, památek, muzeí a galerií. A s příchodem noci život v Liverpoolu rozhodně nekončí, naopak. Noční život je v tomto městě bohatý a rozmanitý, takže si může vybrat každý podle své chuti.

Turistické atrakce Liverpoolu

Liverpoolské pobřeží bylo v roce 2004 zapsáno na Seznam památek světového dědictví UNESCO. Nejznámějším dokem je Albert Dock, jeden z prvních uzavřených přístavů na světě. V 80. letech 20. století byl rekonstruován a dnes zde sídlí hned několik významných muzeí (Marseydise Maritime Museum, Muzeum života v Liverpoolu a Tate Gallery Liverpool), můžete zde i nakoupit nebo posedět v některé z restaurací.

 

Na sever od Albert Dock se nachází další zajímavá oblast, známá jako Pier Head, s třemi nejznámějšími budovami v Liverpoolu z dob, kdy bylo město v rozkvětu. Jednu z trojice budov – Royal Liver Building zdobí symbol Liverpoolu, 5,5 metrů vysoký měděný Liver Bird, který měl znázorňovat orla, ale výsledkem je něco mezi rackem a kormoránem.

Krása liverpoolských sakrálních staveb

Díky velkému množství imigrantů a námořníků, kteří Liverpoolem během let prošli, jsou ve městě zastoupena různá náboženství, a tak můžete při procházkách městem obdivovat krásu jejich svatostánků, které zde zbudovali. Bohatství města se odrazilo ve výstavbě dvou katedrál. První z nich je římskokatolická Metropolitní katedrála s nápaditým exteriérem a druhou je Anglikánská katedrála, která vás překvapí svým obrovským prostorem. Hlavní zvon této katedrály je třetím největším na světě. A pokud si bude chtít prohlédnout Liverpool z ptačí perspektivy, vystoupejte na 101 metrů vysokou věž, ze které je krásný výhled na město. Dalšími zajímavými chrámy jsou řecký ortodoxní Church of St Nicholas , anglikánský Our Lady and St Nicholas ze 13. století nebo kostel švédských námořníků Gustav Adolfu Kyrka. Nachází se zde i mnoho synagog a prohlédnout si můžete i nejstarší mešitu ve Velké Británii.

Liverpool – rodiště slavných Beatles

Liverpool je městem proslaveným díky legendární skupině Beatles, která zde v 60. letech vznikla. Liverpool se tak stal centrem populární hudby a mladé kultury. Míst souvisejících s Beatles je po celém městě mnoho. Můžete se po nich vydat sami nebo se zúčastnit oficiální okružní jízdy. Pokud se rozhodnete, že si všechna tato místa projdete sami, určitě vám pomůže, když si zakoupíte průvodce a mapu po místech souvisejících s Beatles. Něco o Beatles se můžete dozvědět, když zavítáte do The Beatles Story.

Užiteční pomocníci a rádci

Abyste se v Liverpoolu dobře orientovali a co nejméně v něm bloudili a hledali všechny ty zajímavé památky, pořiďte si Liverpool Heritage Walk, což je ilustrovaný průvodce po památkách, označených očíslovanými kovovými destičkami na chodnících.

Stejně tak vám při proplouvání nočním životem v Liverpoolu pomůže bezplatný měsíční průvodce In Touch, v němž se dozvíte co se kde zajímavého děje.