Malmö je třetím největším městem ve Švédsku, leží na jihu země v provincii Skane a je součástí švédsko-dánského regionu Öresund, což je oblast po obou stranách Öresundského průlivu. Ve své historii patřila provincie Skane k Dánsku a připomínky na období společných dějin jsou zde stále vidět. Například selské domy jsou zde žluté a ne červené jako v jiných oblastech. K vidění jsou zde i hrázděné domy, což je pro Švédsko netypické. Dánský vliv je i slyšet, neboť ve Skane se mluví dialektem, který připomíná dánštinu. Díky Öresundskému mostu mezi Kodaní i Malmö došlo k ještě většímu provázání obou měst a celé oblasti. Ty z vás co se večer rádi baví nebo si rádi zajdou na dobré jídlo jistě potěší zpráva, že Malmö má největší počet hospůdek a barů na obyvatele ve Švédsku.

Poznejte Malmö pěšky a lodí

Zajímavý a pěkný pohled na Malmö se vám naskytne, pokud se rozhodnete pro projížďku lodí po kruhovém kanálu, který obtéká historickou část města a dále se rozvětvuje do systému vodních příkopů. K dalšímu poznávání města se vydejte pěšky a vychutnávejte si zdejší příjemnou atmosféru. V jádru starého města se nachází nejstarší náměstí Stora Torget, na kterém se konají zeleninové trhy a každou neděli bleší trh. Náměstí je lemováno historickými domy a navazuje na něj malé náměstíčko Lilla Torget se středověkými malými hrázděnými domy, kde mívají své stánky umělečtí řemeslníci.

 

Nejstarší budovou, kterou můžete při svých toulkách po Malmö vidět, je kostel z roku 1300 St. Petri kyrka. A když už budete mít všech těch muzeí a galerií co jen Malmö nabízí dost, zajděte si na nádhernou písečnou pláž Ribersborgs Strand se studenými lázněmi. Cestou na ni třeba narazíte na rybí trh, kterému se říká Hoddorna. Pokud byste však dostali chuť na čerstvou rybu, musíte vyrazit na trh brzy ráno.

Pestrá nabídka muzeí a galerií v Malmö

V Malmö můžete navštívit řadu zajímavých a vyznaných muzeí či galerií, která začínají svými expozicemi a výstavami předstihovat i muzea ve Stockholmu. Pokud vás zajímá švédský design, určitě si nenechte ujít návštěvu Form Design Centra, které sídlí v obchodním centru Hedmanska garten na náměstíčku Lilla Torget. Všechna městská muzea najdete hezky pohromadě v prostorách pevnosti Malmöhus.

Navštívit zde můžete Muzeum umění, Muzeum techniky a mořeplavby a s dějinami města se můžete seznámit ve Stadsmusee. Zajímavé výstavy jsou k vidění v Malmö Konsthall. Tato galerie patří k nejvýznamnějším výstavním prostorám ve Skandinávii. Milovníci moderního umění si přijdou na své v Rooseu, což sou bývalé elektrické závody, které byly přestavěny na výstavní prostoty současného umění.