Paříž nehistorická, ale praktická

Tak přesně o jejich historii apod. se zde nic nedozvíte, o nich píše každý knižní průvodce Paříží. Zde se dozvíte praktické zkušenosti ze skutečných cest do Paříže a jak si tu kterou památku či muzeum pořádně vychutnat či jak se dá v Paříži vstoupit do památek bez front či za levnější vstupné. Máte-li i vy nějaké poznatky z návštěvy města nad Seinou, určitě nám napište.



Paříž a jak se v ní pohybovat jinak než pěšky

Systém hromadné dopravy v Paříži je velmi kvalitní. Tamní metro (označeno velkým písmenem M, jako v naší vlasti) má 14 tras, kdy se jednotlivé trasy od sebe liší právě tímto číslem. Plánky metra si můžete v papírové podobě vyzvednout v kanceláři na každé stanici. Pokud vám někam nejede metro, je dosti pravděpodobné, že vám tam pojede tzv. příměstská doprava (hledejte označení RER).

V pařížském metru si budete připadat jako doma, stejně jako v našem pražském jsou přestupy, vstupy i výstupy řádně značeny (nikoliv písmeny, ale čísly, písmeny jsou označeny linky příměstské dopravy) a tedy je velmi malá pravděpodobnost, že zabloudíte. Stanice metra jsou rovněž podobné, staré skoro na spadnutí a nové, zářící čistotou.

Na co si však dejte pozor, tak to je označování jízdenek. Jízdenka po vložení do turniketu na chvíli zmizí a vysune se o nějaký kus dál. Až v ten okamžik se otevře závora turniketu.

Jak je to v Paříži vlastně s lístky? Běžný lístek stojí 1,40 eura. Ti co Paříž navštívili, však doporučují využít na cestování dvě možnosti, buď Carnet - svazek 10 jízdenek, které se vám vyplatí, pokud budete využívat metro častěji nebo Paris Visite - celodenní jízdenka na všechny typy pařížské MHD, cena činí cca 8,35 eura.



Paříž bez front i to je možné

V Paříži, stejně jako v mnoha jiných evropských metropolích se turista velmi často setká s tím, že před jím vyhlédnutým muzeem či galérií je neskutečná fronta a začne zvažovat, zda mu zážitek shlédnutý uvnitř za to čekání vlastně stojí.

Mezi turisty se však najde řada takových, kteří slyšeli o slevové kartě Carte Musées et Monuments. Díky ní, nejen že máte vstup zdarma do většiny nejslavnějších muzeií a galerií v Paříži a okolí, ale navíc nemusíte stát dlouhé fronty. Ano, kdo se prokáže touto kartou, může ihned bez čekání vstoupit. Tato karta s dvoudenní platností stojí 30 eur, což je při průměrných cenách vstupného v pařížských muzeích a galeriích směšná cena.

"Přátelské" pařížské náramky za 5 euro

Je docela pravděpodobné, že v Paříži budete účastníkem situace, kdy se vám černoch či někdo podobný bude snažit uvázat na ruku náramek. Dělají to skutečně velmi obratně a tak se nestačíte ani vzpamatovat a už máte náramek napevno na ruce a tu se zjeví i cena za tento výkon - 5 euro. Rada tedy zní, při podobných pokusech dané "umělce" ihned odhánět, tedy pokud nemáte zájem o velmi předražený náramek :)

Samozřejmě vám zde můžeme napsat miliony tipů na co si dát při návštěvě Paříže pozor, ale stejně si to nakonec můsíte prožít vše na vlastní kůži. Přejeme vám hodně štěstí a nezapomeňte se pak s námi podělit o své zážitky.