Madrid metropole Španělska je nejvýše položeným hlavním městem v Evropě. V Madridu, stejně jako v každé správném hlavním městě nadete nejvyšší španělské, ale i mezinárodní instituce, banky, burzy, ale co zajímá především turisty, tak i řadu překrásných kulturních památek.

Historie Madridu

Madrid nebyl vždy katolickým městem, tak jak je tomu dnes. Ještě kolem 9. století byl v držení Maurů a tedy v Madridu vládla muslimská víra. Katolická do Madridu dorazila koncem 11. století, kdy město získala kastilská koruna a jak se už v takových případech stává, vše z předešlého "režimu" bylo přebudováno dle "režimu nového", jinak řečeno - muslimské mešity se přebudovávali na katolické kostely. Nejhorší období si Madrid zažil během občanské války a Francova fašistického režimu ve 20. století. Ale dost dějin, pojďme se podívat co je v Madridu zajímavého ke shlédnutí.

 

Madrid a jeho památky

Přestože Madrid lze označit jako velké město, centrem lze projíst snadno pěšky a tedy vaše poznávaní madridských památek bude jedna radost. Po zbytku Madridu se můžete pohybovat metrem a autobusy.

Světoznámá madridská obrazárna Muzeo del (el) Prado

Poblíž centra Madridu se nachází známá obrazárn Muzeo del Prado. Při jejím navštívení můžete shlédnout opravdu jedinečnou sbírku šesti tisíc malířských děl mistrů z celé Evropy.

Madridský královský palác Palacio Real

Když se vydáte na západní okraj centra Madridu, narazíte na královský palác Palacio Real, který zde byl postaven v roce 1734 na místě maurského královského paláce Mayrit (od nějž bylo odvozeno jméno Madrid) jenž téhož roku vyhořel.

V případě Palacio Real se máte skutečně na co těšit, protože je přibližně desetkrát větší než londýnský Buckingham Palace. Královský palác tak patří k nejmonumentálnějším a nejhezčím stavbám v Madridu. Palacio Real je obklopen parky Casa de Campo, Jardin de Sabatini nebo parkem plného atrakcí Parque Atracciónes. Naproti Palacio Real stojí jeden z největších kostelů v Madridu Virgen de la Almudena.

Madridské muzeum Museo Arquelógico Nacional

Chceteli se v Madridu navrátit do dávných časů Egypťanů, Řeků a Římanů, stačí navštívit Museo Arqueológico Nacional, kde je možné shlédnout velký počet exponátů z těchto období. Návštěvníky fascinuje především egyptská mumie kněžky v sarkofágu a také kopie celé jeskyně Altamira.

Madridské náměstí Puerta del Sol - středobod Španělska

Jednou z vděčných turistických kuriozit Madridu je náměstí Puerta del Sol, které je považováno za střed Španělska a proto se právě odsud počítají kilometry všech důležitých španělských silnic.