Varšava je hlavním městem Polska, leží na obou březích řeky Visly a je největším městem země. Sídlí zde Sejm, Senát, prezident a vláda. Za druhé světové války postihla Varšavu velká katastrofa, při které se většina města proměnila v trosky. Díky velkému úsilí obyvatel se podařilo město obnovit, a dnes je dokonce varšavské historické centrum zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Tak jako jiná velká města, i Varšava nabízí zajímavá muzea a galerie, například Národní muzeum nebo Galerii polského portrétu.

 

Královské rezidence

Královské lázně jsou komplexem malých paláců z 18. století, obklopených nádherným parkem s rybníkem a divadlem, ve kterém si můžete příjemně odpočinout. Umístěn je zde i pomník Fryderyka Chopina. Druhou královskou rezidencí ve Varšavě je Wilanów, kterou tvoří paláce a park.

Fryderyk Chopin a Varšava

Největší polský skladatel se narodil v nedaleké vesnici a před svou emigrací ve Varšavě dlouhou dobu žil. Varšava je něj právem pyšná a navštívit můžete Chopinovo muzeum nebo si udělat výlet do vesnice Źelazowa Wola a podívat se do skladatelova rodného domku, kde je dnes muzeum. Pokud zavítáte do Varšavy v měsících květen až září, můžete si vyslechnout koncert, který se koná každou neděli u Chopinova památníku.

Poznámka pro gurmány

Ti z vás, kteří si rádi pochutnávají na místních specialitách, mohou vyzkoušet palačinky s marinovanými houbami, plněná vejce a kyselou polévku s malými paštičkami.