Curych, město zasazené do krásné krajiny na severním konci Curyšského jezera, je největší město Švýcarska a hlavní město stejnojmenného kantonu. Curych je významným kulturním a hospodářským centrem země, ale také světovou metropolí finančního světa, kterou denně proteče obrovské množství peněz.

Procházka Curychem

Curychem protéká řeka Limmat, která vytéká z Curyšského jezera a dělí Staré město na dvě části. Na pravém břehu se rozkládá Niederdorf, dnes oblíbená obytná čtvrť plná života a oblast zábavy. Najdete zde množství restaurací, kaváren, barů a hudebních klubů, ale i domy s červenými lucernami.

 

Prohlédnout si zde můžete i řadu zajímavých památek. Katedrála Großmünster s nápadnými věžemi je pro Curych charakteristická. Pokud si budete chtít dopřát nejkrásnější výhled na město, budete muset vystoupit po schodech Karlovy věže, ale ten výhled za to jistě stojí. St. Peterkirche (Sv. Petr) se může pochlubit jedním z největších ciferníků v Evropě. Nenechte si ujít prohlídku chrámu Fraumünster s proslulými okny, které vytvořil Marc Chagal. Dalším hezkým kostelem je chrám Wasserkirche.

Bauschänzli je část městského opevnění, která za teplého počasí slouží jako venkovní restaurace s krásnou vyhlídkou, kde si můžete večer zpříjemnit i tancem.

Výkladní skříň Curychu i celého Švýcarska

Onou výkladní skříní je ulice Bahnofstrasse, vedoucí od hlavního nádraží k jezeru. Vznikla podle vzoru pařížského bulváru, je osázena po obou stranách lipami a dlouhá je asi 1000 metrů. Je považována za jednu z nejelegantnějších nákupních tříd Evropy. Své sídlo zde mají luxusní obchody, ale i velké švýcarské bankovní domy.

Vzácnosti ukryté v curyšských muzeích

Za návštěvu jistě stojí sbírka umění E. G. Bührleho, ve které vedle sebe najdete obrazy Manetovy, Cézanovy, van Goghovy, Renoirovy a Degasovy. Do krásného parku je zasazeno Muzeum Rietberg, což je jediné muzeum vystavující mimoevropské umění ve Švýcarsku. Zajímavé sbírky nabízí Kunsthaus (Dům umění) nebo Schweizerische Landesmuseum (Švýcarské zemské muzeum), které se věnuje regionální kultuře a může se pochlubit jedněmi z nejbohatších sbírek v zemi. Vybrat si můžete i z dalších muzeí a galerií.

Zelený Curych

Curych může být právem hrdý na množství krásných parků, kde můžete nerušeni odpočívat a pozorovat dění okolo sebe. Nejstarším parkem ve městě je Lindenhof, který pochází až z 13. století. Obdivovat zde můžete prastaré lípy a těšit se z krásného výhledu na město. Dalším historickým parkem v Curychu je Platzspitz. Oblíbeným místem procházek u jezera, odpočinku, ale i příjemným místem pro piknik či fotbal je Zürichhorn. Projít se zde můžete i místní zvláštností – opravdovou čínskou zahradou, kterou Curych dostal darem. Skutečně nádherným parkem, do kterého můžete zavítat je Belvoilpark. Vaše kroky mohou také vést do Nové botanické zahrady s rostlinami z celého světa nebo do Staré botanické zahrady U kočky.

Netradiční pohled na Curych

Curych si můžete prohlédnout i jinak než jen pěší procházkou městem. Jiný pohled na město se vám naskytne z výletní lodě nebo si můžete zvolit projížďku červenými kabinami Polybahn, která je již 100 let stará a spojuje Central a Vysokou školu technickou. Při cestě touto dráhou se vám naskytne krásný rozhled.

Místní dobroty

Jsme ve Švýcarsku a to jak známo, vyniká výbornými čokoládami a sýry. Pokud si budete chtít pochutnat na typickém jídle můžete zvolit známé fondue, které nejsou pouhým jídlem, ale i společenskou událostí nebo curyšský Geschnetzeltes s opečenými vykrajovanými lupínky či nějakou rybí specialitu.