Dublin je nejspíš jediné evropské hlavní město, které se za posledních 20 let změnilo téměr k nepoznání. Díky velmi masivním dotacím z evropských fondů se rozrostlo, zmodernizovalo a stalo se tak atraktivním jak pro obyvatele města, tak pro turisty. V Dublinu žije 1,6 miliónu obyvatel, což je téměř třetina celé irské populace. Zajímavostí je je dublinské klima. Díky atlantickým teplým proudům je v Dublinu celý rok velmi příjemně (až na častější srážky), v zimě v podstatě nemrzne, takže proto můžete po celém Dublinu spatřit palmy.

Dublin - jak se po něm pohybovat

Centrum Dublinu není rozsáhlé a lze se po něm pohybovat bez problému pěšky. Nicméně je možné využít MHD, dublinské doubledeckery jsou věhlasné nespolehlivostí, naopak přesně jezdí tramvaje a povrchové metro nazvané DART, který jezdí po pobřeží a zajíždí do centra.

 

Zajímavá místa Dublinu

Hlavní dublinskou ulicí je O'Connely street, ne nepodobná pražskému Václavskému náměstí. V jejím centru se tyčí novodobá dublinská dominanta - "bédák" The Dublin Spire, která je ideální jako meeting point. Na O'Conelly je celá řada obchodů, hlavní pošta, kancelář dublinské MHD a také fastfood restaurace.

Co stojí v Dublinu za návštěvu?

Dublin uspokojí milovníky historie, piva, nočního života i přírodních krás. Doporučujeme návštěvu pivovaru Guinness spojenou s ochutnávkou onoho krémovitého piva, dublinského hradu, věhlasné univerzity Trinity College (nejprestižnější privátní irská univerzita), typického anglického parku St. Stephen's Green nebo Botanické zahrady. Máte-li rádi útesy a moře, potom si můžete udělat cca půldenní procházku - buď na poloostrově Howth (dostanete se tam DARTem) nebo z příměstské vesničky Bray do Greystones, je to cca 6 kilometrů po útesech, bezpečné a až kýčovitě pěkné.

Noční život Dubliňana

Dubliňané mají rádi zábavu a pivo. A centerm zábavy a piva je starobylá čtvrť Temple Bar, která je, jak už název napovídá, plná barů a hospod. Určitě vyzkoušejte.