Hlavní město Maďarska, země, kterou si každý spojuje s gulášem, paprikou, tokajským vínem, čardášem, cikánskou hudbou a temperamentními ženami. Když ale zavítáte do této maďarské metropole, zjistíte, že je to město mnohem pestřejší. Stačí jen přijet, a okusit vše, co vám toto krásné město na Dunaji nabízí.

Budapešťské památky

Budapešť, vzniklá spojením měst Budína, Starého Budína a Pešti, láká turisty na řadu zajímavých památek, historických budov, muzeí, galerií a v neposlední řadě na svou neopakovatelnou atmosféru a výbornou kuchyni.

 

Oblíbeným místem procházek Budapešťanů a turistů je Dunajské korzo mezi Alžbětiným mostem a Řetězovým mostem. Při prohlídce města jistě nepřehlédnete monumentální Parlament na levém břehu Dunaje, který patří mezi největší vládní budovy Evropy. A není se co divit, vždyť je dlouhý 268 metrů a nachází se v něm 691 místností. Oslavou Maďarů a jejich historie je náměstí Hrdinů s polokruhovým Památníkem milénia, kde se nachází budovy Umělecké galerie a Muzea výtvarného umění.

Dominanta Budapeště - Hradní palác

Dominantou Budapešti je Hradní palác na jižní straně Hradní hory, rozprostírající se nad Dunajem a jeho Řetězovým mostem. Vedou k němu ulice lemované po obou stranách středověkými, barokními a klasicistními domy. Dnes je Hradní palác sídlem muzeí, galerií a knihovny. Snad všichni návštěvníci Budapešti zavítají k Rybářské baště z přelomu 19. a 20. století. Když vystoupíte nahoru, dostanete se na vyhlídkovou terasu, z které je nádherný výhled na Parlament, na Řetězový most a na Dunajské korzo.

Budapešť léčivá a hýčkající

K Budapešti neodmyslitelně patří termální prameny, kterých je více než 100. Jejich blahodárné účinky můžete na sebe nechat působit v některých z téměř 50 lázních. Pokud se rozhodnete zavítat do některých z historických lázní, určitě nebude litovat. Příjemně si odpočinete a poznáte další zajímavou tvář města. K nejznámějším patří Královské lázně, Srbské lázně, Rudas fürdö, považovány za nejkrásnější turecké lázně ve městě, Gellértovy lázně v nádherném secesním stylu nebo Széchenyiho lázně, které jsou jedněmi z největších léčebných lázní pod širým nebem v Evropě.

Místní speciality a pochoutky

Pod maďarskou kuchyní si nejčastěji vybavíme guláš, papriku a lahodné tokajské víno. Ale to bychom bohatou maďarskou kuchyni zjednodušili. K Maďarsku samozřejmě patří guláš, ale nečekejte pokrm podobný našemu českému guláši. Pokud si ho zde objednáte, dostanete jídlo polévkového typu, ve kterém se vařila spousta zeleniny, na kostky nakrájené brambory a odškrabované nočky. K dalším specialitám patří rybí polévka nebo smažená husí játra na sádle. Typickým zdejším vínem je tokajské, ale mezi místními obyvateli jsou oblíbená i bílá vína od Balatonu nebo natrpklé červené víno Ergi bikavér (Egejská býčí krev).

Vyhlášenou sladkou specialitou jsou palačinky Gundel, které jsou plněné krémem s ořechy a rozinkami a s čokoládovou polevou, flambované rumem.