Podle legendy stojí Lisabon (Lisboa) na sedmi kopcích, ale ve skutečnosti je jich mnohem více, takže pokud se do Lisabonu vydáte na svůj eurovíkend (prodloužený víkend), tak vás čekají náročnější procházky než po jiných mnohem plošších evropských metropolích. Odměnou za tyto výšlapy vám však budou úchvatná vyvýšená pozorovací místa v Lisabonu (Lisboa).

Ideální vyhlídka na Lisabon - hrad Castelo do Sao Jorge

Za jedno z nejlepších považují sami Lisaboňané maurský hrad Castelo do Sao Jorge. Nejenže z něj máte celý Lisabon (Lisboa) jako na dlani, ale můžete spatřit také ku Tejo, přes kterou se klene nejdelší most v Evropě. Most pojmenovaný po slavném portugalském mořeplavci Vasco de Gamovi má pro některé lidi neuvěřitelných 17,5 kilometru.

 

Až půjdete z hradu Castelo do Sao Jorge dolů, ocitnete se ve středověké maurské čtvrti Alfama (Bairro). Domy v této lisabonské čtvrti jako jedny z má přečkaly ničivé zemětřesení v roce 1755. Díky tomu se můžete pokochat kráskou národního chrámu Pantheon, který byl stavěn přes tři sta let a pohřbívají se v něm portugalští prezidenti.

Králové jsou pohřbíváni v klášteře jeronýmů Mosterio dos Jerónimus, který rovněž přežil ničivé zemětřesení.

V Lisabonu si poslechněte portugalské falos

Lisabon je mezi cestovateli známo jako vyhlášené město hudby a svůj žánr si tady najde skutečně skoro každý. V Lisabonu naleznete najdete vše, od jazzu až po teskné portugalské falos.

Další lisabonské památky

Azulejos - ručně malované modrobílé kachlíky, patří do portugalského národního umění. Jejich kráse se můžete plně věnovat v muzeu Nacional de Azulejo, kde je přes 12 000 opravdu unikátních azulejos, kdy některé z nich pochází už z 15. století.

Kousek od hradu Castelo do Sao Jorge jistě stojí za to nahlédnout do několika svojí velikostí ohromujících sakrálních staveb. Románská katedrála Sé Partriarcal, malebný kostel Igreja de Santo António da Sé, zasvěcený patronovi Lisabonu svatému Antonínovi Paduánskému.

Symbol zlatého věku Lisabonu - věž Torre de Belém

Další z nezapomenutelných zážitků v Lisabonu (Lisboa), je vydat se Praca do Comércio tramvají č. 15 do čtvrti Belém. Právě odsud se v 15. století vyráželo za námořními objevy. Tento zlatý věk Lisabonu připomíná nevelká, ale o to více okouzlující věc Torre de Belém se spletenými lany a napodobeninami sítí vytesanými do kamene.

Navštivte lisabonskou sochu Krista Krále

Vychutnejte si pohled na Lisabon z výšky. K úpatí dominanty Lisabonu, sochy Krista Krále vysoké 110 metrů, vás vyveze speciální výtah (do 82 metrů). Další vysokozdvižný prostředek Elevador de Santa Justa stoupá sice "jen" do třiceti metrů, zato uvidíte pulzující ulice pod vámi. Tento výtah se podobá pařížské Eiffelově věži. Jeho autorem je totiž Francouz Raul Mesnier, žák autora Eiffelovy věže Gustava Eiffela.

Největší buddhistická zahrada Západu roste kousek od Lisabonu

Asi 100 kilometrů severně od Lisabonu se na malé farmě v Bombarralu nachází zhruba 350 buddhistických soch, které tam hromadí portugalský magnát a sběratel umění Joe Berardo.

Zahrada se rozkládá na pozemku o výměře 75 hektarů. Většinu uměleckých děl tvoří čínské sochy Buddhy, z nichž některé dosahují výšky 10 metrů a váží zhruba 5,5 tuny. Celé místo však nezdobí jen podobizny Buddhy, strážců, ptáků, koní a draků. K vidění jsou i nejrůznější bludiště a pagody. Místní jezero pro změnu zkrášluje na 700 druhů bambusů.