Hlavní a největší město Chorvatska je díky velkému množství muzeí, galerií, pestrému kulturnímu životu, kouzelnému historickému centru, ale i blízkosti horského masivu Medvednica, ideálním místem pro trávení prodlouženého víkendu. Záhřeb je rušné město s bujarým nočním životem, ale i místo, kde na vás dýchne historie a romantika.

Staré historické části Záhřebu

Záhřeb má dvě historické čtvrti. Nejstarší část města se jmenuje Gornji Grad (Horní město). Mladší, ale přesto velmi zajímavou čtvrtí je Dojni Grad (Dolní město). Obě části města spojuje Kamenná brána ze 13. století, ale můžete se do Horního města nechat vyvézt i lanovkou. Na konci dráhy je věž Lotrščak s vyhlídkovou plošinou, z které je nádherný výhled na město.

 

Donji Grad

Je část Záhřebu, kde najdete množství muzeí, galerií, obchodů, ale i restaurací a pouličních kaváren. A právě nejrůznější kavárničky pod širým nebem, posezení na ulicích a v pěších zónách, dávají Záhřebu neopakovatelnou a velmi příjemnou atmosféru.

K těm nejzajímavějším muzeím a galeriím, která můžete v této čtvrti Záhřebu navštívit, patří Umělecké muzeum, Strossmayerova galerie, Uměleckoprůmyslové muzeum, ale tím nejzajímavějším muzeum je Mimara. Vystavena jsou zde díla tak významných umělců, jako například Rafael, Rubens, Delacroix, Renoir, Manet nebo Degas. Kromě obrazů sbírka obsahuje také archeologické nálezy z oblasti Středomoří.

Středem života v Záhřebu a jeho rušnou tepnou je náměstí Trg Bana Josip Jelačića, které leží na rozhraní Starého a Nového města. Na svahu kopce za náměstím leží čtvrť Kaptol s novogotickou záhřebskou katedrálou. Kousek od katedrály najdete tržiště Dolac, které na vás dýchne kouzlem s tarých časů. Můžete si zde nakoupit, ale i pouhá procházka mezi záplavou čerstvých květin, ovoce a zeleniny bude příjemným zážitkem.

Gornji Grad

Nádherná stará čtvrť města s osobitým kouzlem, památkami a romantickými uličkami, ve které se nachází sídlo prezidenta a parlamentu. Určitě nevynechejte návštěvu jedinečného kostela sv. Marka ze 13. století, který zaujme několikabarevnou střechou z 19. století s erbem Chorvatska. V interiéru kostela je umístěno několik děl významného polského sochaře Ivana Meštroviče. Pokud vás díla tohoto sochaře zaujmou, můžete nedaleko od kostela sv. Marka navštívit Meštrovičův ateliér.

S dějinami města se můžete seznámit v Záhřebském muzeu, kde je i expozice věnovaná poslední válce.

Záhřebské zelené oázy klidu

Velmi příjemnými a klidnými místy, kde si odpočinete od ruchu města, jsou záhřebské parky a zahrady. Klidné chvíle můžete strávit v krásné Botanické zahradě, v parku Maksimr, kde se nachází i záhřebská zoo nebo můžete zajet k jezeru Jarun. K procházkám jsou vhodné i břehy řeky Sávy.

Zajímavé kulturní akce v Záhřebu

Během roku se v Záhřebu konají nejrůznější kulturní a národopisné akce. K těm nejznámějším patří například Mezinárodní festival animovaného filmu, divadelní festistival Eurokaz, Mezinárodní festival loutkových scén nebo světová výstava květin Floraart.. Tradiční Přehlídka národopisu je výbornou příležitostí jak se seznámit se zajímavým folklórem země.

Tip jak ušetřit v Záhřebu

Pokud budete v Záhřebu trávit více dní, můžete si pořídit tzv. záhřebskou kartu. Platí tři dny a držitel má ve většině muzeí a galerií 50% slevu na vstupné. Umožní vám také cestovat zdarma městskou hromadnou dopravou a nabídne i zajímavé slevy v divadlech, restauracích a nočních klubech.