Brusel je unikátní město, je nejen flanderskou a belgickou metropolí, ale i "hlavním městem Evropy". Městem, kde sídlí několik nejvyšších institucí Evropské unie a tak není divu, že čtvrtina obyvatel Bruselu jsou cizinci - kdy kromě přistěhovalců z třetího světa jsou tu i desetisíce úředníků a jim podobných.
Všechny vlivy zvenčí, ale nedokázalo Brusel připravit o jeho vlastní, tradiční a jedinečnou tvář, formovanou po staletí unikátní architekturou, stejně jako rozvíjejícími se řemesly. Belgická čokoláda, bruselská krajka, sklo, cín, diamanty - to vše k Bruselu patří stejně neodmyslitelně, jako tamní skvělá kuchyně. A jako duch avantgardy, který potkáte ve výlohách módních obchodů či v bohémských čtvrtích jakoby tisíce mil vzdálených od majestátních futuristických budov Evropského parlamentu.
Jak se dopravovat po Bruselu
MHD v Bruselu funguje, je levná a doveze turistu všude kam potřebuje. Centrem Bruselu projíždějí dvě hlavní trasy metra a tři vedlejší trasy podzemních tramvají. Ty jsou turisty vyhledávanou atrakcí. Stanice metra jsou označeny velkým bílým M na mnodrém podkladu. Zastávky tramvají a autobusů mají červenobílé, resp. modrobílé cedule. Jízdenky koupíte ve stanicích metra, v trafikách a na nádražích. Základní jízdenky stojí kolem 1,50 eur.
Vyrážíme do centra Bruselu
Už víme jak se po Bruselu pohybovat a tak vyrážíme do jeho centra. Centrum Bruselu je poměrně malé a dá se určitě obejít pěšky. Co je na centru Bruselu zajímavé, že je zde neuvěřitelná koncetrace památek. Do samého srdce města, na Grote Markt, se však díky mnoha pohostinným kavárničkám a restauracím vyplatí přijít až tehdy, když vás bolí z procházek po Bruselu nohy. Většina turistů tu však své poznávání Bruselu začíná.
Grote Markt - srdce starého Bruselu
Pravoúhlé náměstí Grote Markt, zapsané na seznam UNESCO, se třemi desítkami unikátních cechovních domů je místem, jehož kouzlu propadne každý. Dominantní a nejhonosnější budovou na Grote Markt je radnice z 15. století s impozantní, 96 metrů vysokou věží. Nedaleko od náměstí vás při silnějším větru počůrá symbol Bruselu: močící chlapeček Manneken Pis.
Při procházce centrem Bruselu nelze vynechat monumentální, čistě gotickou katedrálu svatého Michala. Nedaleko odtud je honosné Královské náměstí (Place Royal) s královským palácem jakoby zastrčeným za ním. Na palác navazuje Bruselský park vyšperkovaný desítkami soch.
Park Mini Europe - něco pro malé, ale i hravé dospělé
Děti v Bruselu určitě vezměte do parku Mini Europe. Parku se stovkami zmenšených modelů nejvýznamnějších památek členských států EU. Hned vedle parku se tyčí do výše 102 metrů majestatní "symbol jaderného věku" - bruselské Atomium.
Brusel - to je i dělnická čtvrť Marolles
Dělnická čtvrť Marolles, která se těší v poslední době čím dál většímu turistickému zájmu, se nachází pár kroků jihozápadně z Grote Markt.
Prošmejděte místní vetešnictví, často spojená s hospodou. Ochutnejte některé z kyselých belgických piv právě tady. Žebráci a námezdní dělníci už ze zdejších uliček vymizeli, trhovci, pouliční umělci a prostitutky ještě ne. Těm naopak nově nabytá popularita čtvrti Marolles velmi svědčí.
Nejhezčí a nejcennější památkou této čtvrti je kostel Saints Jean et Etienne aux Minimes. Byl postaven v 17. století na místě, kde dříve stál bordel. Kostel se honosí nápisem - Kde stával dům Venšin, je nyní dům Panny.
V Marolles žil a tvořil slavný vlámský malíř Pieter Brueghel a tak v této čtvrti, v červeném cihlovém domě č. p. 132 naleznete malé muzeum věnované jeho osobě.
Brusel - gastronomický zážitek
Asi vás to překvapí, ale nejvíce návštěvníků si z Bruselu pamatuje v prvé řadě gastronomické zážitky. Jak Vlámové, tak Valoni jsou gurmáni na slovo vzatí a jídla si opravdu užívají. A až povečeříte v několika místních restauracích, nepřekvapí vás, že Belgie má víc Michelinem oceněných podniků, než celá Francie.
Brusel - pivo a jenever
Bruselané mají co se týká piva z čeho vybírat: v Belgii se vaří několik set druhů piva, od kyselých po sladká, od lehkých po silnější tmavá, od bílých přes rudá až po černá. Navíc každé z nich má svoji vlastní sklenici. Pivo v Bruselu buď samotné nebo k jídlu. Po jídle jedině jenever. Destilát podobný borovičce s desítkami různých příchutí, od téměř klasické jablečné, až třeba po extravagantní bílou čokoládu.
Žrací ulice Vismarkt
Chcete-li po náročném in uspokojit svůj apetit, určitě zkuste rybí (místní ji říkají žrací) ulici Vismarkt nedaleko hlavního náměstí. Tísní se tu jedna restaurace vedle druhé.