Univerzitní město Krakov je metropolí Malopolského vojvodství v jižním Polsku. Je městem přátelsky nakloněným k umělcům s čilým kulturním životem a místními lidmi, kteří stále dodržují staré zvyky a tradiční slavnosti. Když k tomu připočítáte nádherné historické památky, desítky kostelů a klášterů, muzea, galerie a divadla, vyjde vám město s jedinečnou atmosférou a kouzlem. O výjimečnosti svědčí i to, že bylo krakovské Staré město společně s Wawelem a městskými čtvrtěmi Kazimierz a Stradom zapsáno na seznam památek světového dědictví UNESCO.

Srdcem Krakowa je Hlavní náměstí, které je největším náměstím v Evropě. Náměstí je lemováno starými domy, paláci a vévodí mu mohutná stavba gotického kostela Panny Marie s hlavním oltářem, který je vyřezaný z lipového dřeva a je považovaný za nejcennější evropský gotický oltářem. Staré město obklopuje park Plankt, v jehož okolí se nachází mnoho historických budov, jako například nejstarší budovy Jagellonské univerzity, kostely a kláštery, Floriantská brána, část pevnostní zdi a Barbakan.

 

Skutečným klenotem Krakova je vyvýšenina Wawel, historické sídlo polských králů. Prohlédnout si zde můžete zámek se vzácnými muzejními sbírkami, katedrálu, kde se konaly korunovace polských králů nebo bájemi opředenou Dračí jeskyni.

Při toulkách městem můžete zavítat i do krakovské čtvrti Kazimierz. Dříve to bylo samostatné město, ale koncem 15. století sem byli přemístěni Židé. Postupem času se čtvrť stala nejvýznamnějším evropským střediskem židovského náboženství, vědy a kultury.

Zajímavé jistě budou i prohlídky zdejších muzeí. V Muzeu Czartoryských jsou k vidění proslulé obrazy Leonarda da Vinciho Dáma s hranostajem a Rembrendtova Krajina s milosrdným Samaritánem. Navštívit můžete i Národní muzeum, Historické muzeum města Krakowa, Dům Jana Matejka nebo Muzeum Jagellonské univerzity.

Jiným, a jistě příjemným způsobem, jak si prohlédnout Krakow, je plavba po řece Visle. Z vody se vám naskytne mnoho krásných pohledů na město.

Krakov bylo a je město umělců. Po celý rok se zde konají festivaly, kulturní akce, můžete zajít do divadla, na koncert, do satirického kabaretu nebo jen posedět v příjemné kavárně nebo restauraci.